Антикризовий менеджмент – останнім часом ця тема все частіше звучить у статтях, присвячених різноманітним питанням в індустрії краси, спеціалізованих вебінарах та семінарах, рекламних відеороликах. Кожна галузь має свою специфіку і свої розроблені плани поетапного виходу з кризи. Так чи інакше, але українська економіка, зокрема малий та середній бізнес, сильно постраждала за останні півроку. І сфера послуг – у тому числі. Закриття салонів краси стало справжнім «нічним жахом» для тисяч українських косметологів. На думку експертів, для відновлення економіки Україні знадобиться кілька років – але упродовж цих років падатимуть і доходи населення.

Багато українських косметологів пішло з салонів краси і приймають клієнтів вдома – але навіть відсутність необхідності сплачувати орендну плату не гарантує суттєве збільшення заробітку та прибутку. Знижки до –60% і навіть більше на процедури, різноманітні акції та подарункові сертифікати, сеанс в подарунок при придбанні курсу чи за приведену подругу, знижки за курс – так, все це наявні варіанти, щоб заохотити та втримати клієнтів. Наскільки вони робочі та ефективні – інше питання. Але в арсеналі косметологів, які спеціалізуються на апаратних методиках, є не менш сильний, а, можливо, навіть потужніший ресурс – косметологічні апарати. І цей ресурс у нинішній час актуальний саме в економічному відношенні. 

Косметологічний апарат: переваги методів


Будь-яка процедура, яку проводять у салоні краси чи вдома, має чіткий протокол – звісно, якщо не йдеться про авторські напрацювання та програми. Обов’язкова складова протоколу – собівартість косметологічної послуги. В неї включається все, починаючи із засобу для де макіяжу та очищення шкіри, і закінчуючи сироватками і фінальним кремом. Враховуючи нестабільний стан української валюти, загальний стан нашої економіки, світову економічну кризу, немає підстав прогнозувати, що ціна на професійну косметику втримається на місці – тут швидше можна з упевненістю припустити, що вона буде дорожчати. 

Питання лише в тому, коли саме це станеться – прямо зараз чи через парочку місяців. І шафа, забита тубами й упаковками «про запас», не вихід – хоча б тому, що на все життя не накупишся. До того ж, професійна косметика часто має значно менший термін зберігання, ніж продукція мас-маркету – від півроку до року після відкриття. І її теж потрібно використати всю, щоб не мазати потім дорогим кремом для обличчя свої п’яти. 

Косметологічний апарат сам по собі терміну придатності не має – він може пропрацювати і 5 років, і 10. вже зміниться не одне покоління техніки, з’являться десятки нових інноваційних методик і процедур – а він все так само вірно служитиме косметологу і тихенько «дзижчатиме» на візку. І точнісінько так само не мають термінів придатності апаратні методики – не «постаріють» мікроструми, не «стомиться» рукоятка для електропорації, не «зітруться» насадки для алмазної мікродермабразії і не поступиться своїми позиціями вакуумний масаж. Особливо вакуумний масаж – якщо вже він пережив з людством не одну сотню чи навіть тисячу років, що йому чергова світова економічна криза?

До того ж, апаратні методи – це переважно anti-age процедури. Руки косметолога, незважаючи на всі його навички, досвід та енергетику, не підтягнуть м’язовий каркас обличчя так, як це зробить мікрострумова терапія, не приберуть друге підборіддя і не відкоригують овал обличчя так, як з цим впорається вакуум, не почистять обличчя без травм та агресії – так, як ультразвукова лопатка скрубер. І не введуть так глибоко зв’язану гіалуронову кислоту з різною молекулярною масою, як електропорація.

Anti-age терапія – це апарати. Класичні косметологічні, інноваційні лазерні – але апарати. А anti-age терапія буде актуальною завжди. Ну хіба що людство знову піде жити у печери, чоловіки полюватимуть на давно вимерлих мамонтів, а жінки – підтримуватимуть багаття у головному родовому вогнищі. Хоча… швидше всього, і в таких умовах жінка знайде той, найпотрібніший для неї корінчик якогось зілля, перетворить його за допомогою палеолітичного скребка у кашку і зробить собі ліфтингову масочку.

Апаратні процедури: детально про собівартість 

Окрім anti-age методів, апаратна косметологія володіє ще однією суттєвою перевагою – мінімальною собівартістю процедур. особливо у порівнянні з ручними методиками. Давайте проведемо примітивний порівняльний аналіз – візьмемо, скажімо, мікрострумову терапія та ручний ліфтинговий масаж. Спільними для них будуть витрати засобів для очищення і фінальний крем – і все, мабуть. Ручний масаж, якщо брати стандартний «полегшений» протокол, це олія або масажна емульсія + ручна робота та енергія косметолога. А потім – знову засіб для очищення шкіри, її тонізація і крем на вихід. 

Розширені протоколи ексклюзивних масажних процедур, які розробляють і надають виробники професійної косметики, містять набагато більше засобів – це може бути ще скраб-пілінг, сироватки чи спеціальні додаткові препарати (ресвератрол, наприклад), різноманітні активатори та каталізатори, маска – а може навіть і не одна, і вже потім – крем на вихід. Чим більше засобів – тим більше собівартість процедури, і тим вища підсумкова вартість послуги. Косметологи погодяться – навіть половина мілілітра сироватки має свою ціну.

Мікрострумова терапія – це звичайний медичний струмопровідний гель і робота електродами з мінімальними витратами електроенергії, адже тема енергозбереження у техніці давно вже опрацьована. Єдине, що не може дати клієнту апарат – це енергію рук фахівця.

Якщо розглядати під економічним кутом зору апаратні методи, то можемо констатувати: у багатьох із них буде мінімальна, чи навіть наближена до нульової, собівартість. Знову ж таки: засіб для очищення і крем на вихід до уваги не беремо – вони є в кожній процедурі, і мануальній, і апаратній. І почнемо так, як зазвичай починає працювати косметолог – з відлущення верхнього шару шкіри:

  • Алмазна мікродермабразія: лише електроенергія
  • Мікрострумова терапія: інертний струмопровідний гель + електроенергія
  • RF-ліфтинг: інертний струмопровідний гель + електроенергія
  • Міостимуляція: інертний струмопровідний гель + електроенергія
  • Пресотерапія: лише електроенергія
  • Фотодинамічна терапія: або лише електроенергія, або за розсуд клієнта сироватка з гіалуроновою кислотою (тут пам’ятаємо, що під лед-лампу можна використовувати далеко не всі препарати)
  • Вакуумний масаж обличчя: олія/емульсія + електроенергія (якщо процедура проводитиметься на тілі – звісно, витрати олії будуть значно більші)

Окрім самого апарата і електроенергії, у цьому переліку є лише 2 необхідних додаткових засоби: струмопровідний гель і олія/емульсія для масажу. Звичайний медичний інертний гель – мабуть, чи не найдешевший засіб у кабінеті косметолога. Олія для масажу дорожча – але і в цій ніші можна знайти недорогу якісну продукцію. Сироватка під лампу – бажана, але не обов’язкова. У всякому випадку, навряд чи 0.5 мл сироватки кардинальним чи шоковим для клієнта чином вплинуть на загальну вартість процедури. 
 


Апаратні методи: орієнтовні схеми

У наведеному вище переліку – вся повноцінна схема догляду за шкірою обличчя і тіла: відлущування шкіри, її відновлення та омолодження. А також і лікування – апарат для фотодинамічної терапії у синьому спектрі пригнічує розвиток пропіонових бактерій, лікує акне, купероз і алергічний дерматит, мінімізує почервоніння, зміцнює судини і капіляри. У зеленому – регулює продукцію меланіну і значно зменшує пігментацію, заспокоює подразнену і стресову шкіру, підвищує її імунітет. У жовтому кольорі – активізує лімфодренаж, усуває набряки, здійснює детоксикацію, в пурпурному – відновлює зневоднену шкіру і так далі.

Ці апаратні методи дають можливість косметологу суттєво мінімізувати свої постійні професійні витрати. Наприклад, повністю нульовою буде така процедура: алмазна мікродермабразія + фотодинамічна терапія без сироватки.

Але ця схема не лише нульова за собівартістю – вона коректна з професійної точки зору: завдяки шліфуванню шкіри кольорові хвилі не затримуються у верхньому зроговілому шарі і не поглинаються ним, а проникнуть на потрібну глибину. А якщо додати сюди пресотерапію – отримуємо нульову за витратами повноцінну і корисну процедуру на обличчі й тілі.

Підсумовуючи, можемо запропонувати клієнтам такі робочі й ефективні схеми догляду та anti-age терапії, і розташуємо їх у порядку зростання собівартості – хоча це зростання насправді буде умовним:

  • Алмазна мікродермабразія + фотодинамічна терапія (без сироватки)
  • Алмазна мікродермабразія + фотодинамічна терапія (без сироватки) + пресотерапія
  • Алмазна мікродермабразія + мікрострумова терапія
  • Алмазна мікродермабразія + мікрострумова терапія + пресотерапія
  • Алмазна мікродермабразія + мікрострумова терапія + фотодинамічна терапія (без сироватки)
  • Алмазна мікродермабразія + мікрострумова терапія + фотодинамічна терапія (без сироватки) + пресотерапія

В усіх цих схемах із додаткових засобів застосовується лише звичайний струмопровідний гель – для мікрострумів. Але вартість його 1 л упаковки навіть близько не можна порівняти з ціною найдешевшого засобу професійної косметики – близько 100 грн. До того ж, його можна придбати ще дешевше – у 5-л каністрах, і тоді процедуру мікрострумів можна вважати теж цілком нульовою. А за ефектом – це одна з топових методик для омолодження і відновлення.

На цьому ж гелі проводяться ще як мінімум 2 високоефективні методики: RF-ліфтинг і міостимуляція – підтяжка шкіри і моделювання контурів тіла. Та і ще одну методику можна додати – ультразвукову кавітацію. Так що вибір потенційно можливих і коректних з професійної точки зору процедур з нульовою – чи умовною, можна і так висловитись, собівартістю – достатньо репрезентативний. І вони ж – найбільш запитані і безпечні методики з доведеною ефективністю.

Щоб надавати клієнтам наведені вище послуги, знадобиться 2 – чи максимум 3 апарати: косметологічний комбайн на кшталт 4-в-1, 5-в-1, апарати для пресотерапії та світлотерапії. У деяких комбайнах лед-лампа присутня як опція. Почати можна і з одного – з такою собівартістю процедур навіть у кризових умовах вони окупляться досить швидко. Але для цього, звісно, їх для спочатку потрібно мати.